Miejsce, do którego lecisz, jest bezpieczne.
Reżim sanitarny jest na podwyższonym poziomie, dlatego warto zastosować wzmożone środki ostrożności.

Czy zostanę poddany testowi?
W niektórych miejscach obowiązkowe jest przedstawienie wyników testu lub poddanie się badaniom na lotnisku.
Testy wykonywane na lotnisku mają najczęściej charakter przesiewowy. Mają na celu ograniczenie podróżowania osób bezobjawowych.
Wynik dodatni oznaczać będzie izolację oraz dalsze, szczegółowe badania, którym zostaniesz poddany w kraju, w którym się znajdujesz.
Jeżeli wynik będzie dodatni zostanie zastosowana wobec Ciebie procedura bezpieczeństwa obowiązująca w danym miejscu. Przed wylotem warto zapoznać się z tymi zasadami na krajowych stronach rządowych.
Pamiętaj, że możesz zostać poddany wyrywkowej weryfikacji przeprowadzanej przez instytucje sanitarne danego kraju. Warto wziąć pod uwagę ograniczenia dotyczące powrotu do kraju związane z nałożoną obowiązkową kwarantanną.
Środki ostrożności
Zachowaj podstawowe środki ostrożności:
- utrzymuj dystans społeczny,
- noś maseczkę w miejscach, w których jest to obowiązkowe,
- często myj / dezynfekuj ręce,
- stosuj się do podstawowych zasad panujących w danym kraju.
Podróżując do miejsc ze strefy żółtej obowiązkowo należy zachować środki ostrożności, m. in. w samolotach i na lotniskach. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas przygotowań do lotu.
Niezbędna okaże się maseczka, którą warto nosić przez cały czas podróży - przyda się nie tylko na lotnisku i w samolocie, ale także w przypadku bardziej zatłoczonych miejsc. Warto zabrać ze sobą również płyn do dezynfekcji rąk - nie jest to duży dodatek do bagażu, ale może okazać się nieoceniony w czasie wycieczki.
W strefie żółtej warto zwracać uwagę na warunki sanitarne w hotelach, lokalach z jedzeniem i piciem, a także w miejscach rekreacyjnych i rozrywkowych.
Przed i w czasie podróży bądź na bieżąco z komunikatami z wiarygodnych źródeł:
- Komisja Europejska przygotowała informacje dla podróżujących: reopen.europa.eu
- Informacje udostępniane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dr Łukasz Durajski
lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.