Zaplanowałeś już kolejną podróż z Polski? Sprawdź, jak dobrze przygotować się do niej!

Co warto wiedzieć przed podróżą?

Zanim wybierzesz się w podróż sprawdź, jak możesz usprawnić pobyt na lotnisku.

Jeśli masz taką możliwość, odpraw się online i korzystaj z elektronicznej karty pokładowej. Unikniesz tym samym dodatkowego kontaktu z personelem na lotnisku.

Monitoruj swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, a jeżeli czujesz się chory, zostań w domu.

Przed wyruszeniem na lotnisko weź maskę ochronną - w portach lotniczych i samolotach wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Jedź na lotnisko z większym wyprzedzeniem niż zazwyczaj. Dodatkowe procedury mogą zająć więcej czasu, bądź przygotowany i zaplanuj dodatkowe kilkanaście minut w porcie lotniczym na wypadek kolejek.

Jakie zasady obowiązują na polskich lotniskach?

Jeśli ktoś odwozi lub odbiera Cię z lotniska, musicie pamiętać, że do terminalu mają wstęp jedynie pasażerowie, załogi samolotów i personel lotniska. Przed wejściem na lotnisko przygotuj kartę pokładową, rezerwację lub ich odpowiedniki - możesz zostać o nie poproszony.

Stanowiska elektronicznego pomiaru temperatury są umieszczone przy wejściach na terminal. Patrz na znaczniki oraz informacje na plakatach, roll upach, bannerach i nośnikach elektronicznych.

Często myj lub dezynfekuj ręce. Punkty z dystrybutorami są umieszczone w strefach obsługi pasażera. W samolocie możesz otrzymać jednorazowe chusteczki z preparatem myjącym do wytarcia rąk. Zużyte środki ochrony osobistej wyrzucaj do specjalnych pojemników.

Dostępne są kioski do samodzielnej odprawy. Są one regularnie oczyszczane, ale dla zachowania ochrony przed i po odprawie warto zdezynfekować ręce.

Planujesz robić zakupy na lotnisku? W miarę możliwości płać elektronicznie lub zbliżeniowo. Z uwagi na zmniejszone oferowanie lotów niektóre sklepy i punkty gastronomiczne mogą być zamknięte.

Przez cały czas zasłaniaj usta i nos oraz zachowuj odpowiedni dystans. Zasady ta obowiązuje na lotniskach i w samolotach. Zachowuj bezpieczne odległości podczas poruszania się po całym lotnisku, także podczas transportu i wsiadania do samolotu. Busiki dowożące pasażerów do samolotu mają ograniczoną liczbę miejsc.

Jeśli oczekujesz na lot przed gatem pamiętaj, że utrzymywanie dystansu dotyczy również miejsc siedzących.

Przed wejściem na pokład zostaniesz poproszony o samodzielne zeskanowanie karty pokładowej i okazanie dokumentów. Umieść papierową kartę lub telefon z elektroniczną kartą pod czytnikiem wskazanym przez personel.

Boarding prowadzony jest strefowo – rzędami. W przypadku konieczności korzystania z busików, ich liczba będzie zwiększona względem sytuacji sprzed pandemii.

W samolocie stosuj się do poleceń wydawanych przez załogę. Nie zapominaj, że osłanianie nosa i ust w trakcie lotu jest obowiązkowe.

Po wylądowaniu i przejściu wszystkich niezbędnych procerdur niezwłocznie opuść terminal. Jeśli nadawałeś bagaż, przy jego odbiorze konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu.

Przygotowanie lotnisk na przyjęcie pasażerów

Personele lotniskowe i pokładowe również zostały zobowiązany do stosowania środków ochrony indywidualnej - pracownicy noszą maseczki, przyłbice ochronne i rękawiczki. W punktach obsługi znajdują się ekrany ochronne oddzielające personel od pasażerów. W sklepach lub automatach na terenie terminalu możliwy jest zakup środków ochrony osobistej.

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony zwiększono częstotliwość czyszczenia wszystkich obiektów i powierzchni, dezynfekowane są klamki, poręcze i przyciski w windach, a także wózki bagażowe i pojemniki przy kontroli bezpieczeństwa.

Sprawdź szczegółowe informacje dot. lotnisk, z/do których podróżujesz:

Lotnisko Chopina (WAW) | Lotnisko Kraków (KRK) | Lotnisko Gdańsk (GDN) | Lotnisko Poznań (POZ) | Lotnisko Rzeszów (RZE) | Lotnisko Szczecin (SZZ)  | Lotnisko Wrocław (WRO) | Lotnisko Zielona Góra (IEG)