Rząd RP oraz PLL LOT organizuje specjalne rejsy charterowe do miejsc, w których "utknęli" Polacy. Sprawdzone informacje oraz Q&A na żywo od zespołu FRU.PL

Aktualizacja: 04.07, 14:27

PILNE

  • Operacja #LOTdoDomu z kierunków europejskich i azjatyckich zakończyła się 05.04.2020
  • podróżni, którzy utknęli w USA, powinni skontaktować się z odpowiednim konsulatem, aby ustalić szczegóły lotu powrotnego

Q&A — Najczęstsze pytania i odpowiedzi naszego zespołu

Kliknij w pytanie, aby je rozwinąć

Czy LOT przyleci po mnie do miejsca X? Nie do końca.
Akcja LOTdodomu polega na organizowaniu zbiorczych lotów specjalnych. Oznacza to, że pasażer, który chce skorzystać z takiego lotu, musi się przedostać do miejsca, z którego wylatuje konkretny lot.
Wypełniłem formularz na lotdodomu.com. Co dalej? Ten formularz jest tylko informacją dla LOT gdzie konkretnie znajdują się Polacy potrzebujący pomocy. Na tej podstawie LOT będzie planował kolejne chartery. Obecnie zgłosiło się tam ponad 30 tys. osób ze 100 miejsc na świecie.
Wciąż czekam w miejscu X. Kiedy mnie stąd zabiorą? Pamiętaj, że to loty ratunkowe.
Sytuacja w Europie ze względu na epidemię koronawirusa jest coraz cięższa. Jeżeli w ciągu 2-3 dni LOT nie ogłosi LOTudodomu, nie czekaj — UE rozważa zamknięcie przestrzeni powietrznej na 30 dni.
Jak dostać się na taki lot charterowy? Konieczne jest wykupienie specjalnego biletu na stronach LOT.com
Wyszukaj połączenie z danego lotniska do Warszawy w jedną stronę.
W zależności od kierunku i daty, ceny wahają się od 400 zł do 2500 zł.
Mam bilet na LOTdodomu. Czy ktoś mnie przetransportuje na lotnisko? Niestety nie.
Należy się tam dostać we własnym zakresie. FRU.PL pomaga każdemu podróżnemu w dostaniu się do lotnisk wylotowych. Skontaktuj się z nami np. przez WhatsApp: +48.222.0111.94
Czy mogę wziąć ze sobą bagaż? TAK.
W taryfach LOTdodomu wliczona jest 1 szt. bagażu 23kg
Jak odprawić się na LOTdodomu? Jeśli lecisz z Londynu — online lub na lotnisku.
Pozostałe miejsca: odprawa tylko na lotnisku.
Zabierz ze sobą dokument tożsamości oraz bilet na LOTdodomu. Na lotnisku odszukaj specjalnej odprawy LOT, gdzie nadasz bagaż i odbierzesz kartę pokładową.
Jestem daleko od lotnisk, które oferuje LOTdodomu. Co mam zrobić? Obecnie sugerujemy wszystkim dwie opcje:
(1) Jeżeli jesteś biezpieczna/y w miejscu, w którym przebywasz, zgłoś zapotrzebowanie na lot na LOTdodomu.pl i obserwuj doniesienia o otwarciu lotnisk.
(2) Jeśli nie możesz czekać, doradzamy kontakt z nami (np. przez WhatsApp: +48.222.0111.94). Poszukamy razem lotu do najbliższego portu przy granicy Polski.
Nie stać mnie na taki lot. Jak mam wrócić do kraju? W takim wypadku konieczny będzie kontakt z najbliższą Ambasadą lub Konsulatem RP w miejscu przebywania.
Czy po dotarciu do PL muszę przejść kwarantannę Tak.
Zgodnie z rozporządzeniem, każdy kto przekroczy granicę RP w trakcie obowiązywania epidemii musi poddać się kwarantannie domowej przez 14 dni.

Zobacz też:

Mapa restrykcji — FRU.PL
Aktualizacja: 11.08.2020, 23:20