Co powinieneś wiedzieć o podróżach samolotem w czasie pandemii koronawirusa?

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus, SARS-Cov-2, wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawy choroby przypominają objawy grypy. U chorych występuje najczęściej gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie, pojawiają się również katar osłabienie i ból gardła. Objawy te pojawiają się od 2 do 14 dni od zakażenia.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Natomiast kiedy to Ty kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Najlepiej jednak zaopatrz się w maseczki ochronne - jednorazowe lub wielokrotnego użytku.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Airplane aisle during flight
Photo by Suhyeon Choi / Unsplash

Jak wygląda obieg powietrza w samolocie?

Jakość powietrza w kabinie samolotu jest dokładnie kontrolowana. Systemy wentylacji zapewniają całkowitą zmianę powietrza aż 20 do 30 razy na godzinę. Większość nowoczesnych samolotów ma systemy recyrkulacji, które przetwarzają do 50% powietrza w kabinie. Recyrkulowane powietrze jest zwykle przepuszczane przez filtry HEPA (wysokoskuteczne flitry powietrza), takie jak stosowane w szpitalnych salach operacyjnych i oddziałach intensywnej opieki, które zatrzymują cząsteczki kurzu, bakterie, grzyby i wirusy.

WHO potwierdza te informacje - przeprowadzone badania wykazały, że ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej na pokładzie samolotu jest bardzo niewielkie.

Pasażerowie w samolotach oddychają mieszanką powietrza z atmosfery i powietrza obiegowego przepuszczanego przez filtry, które usuwają ponad 99,9 procent drobnoustrojów. Powietrze przemieszcza się z góry samolotu na dół, więc “współdzielisz” je tylko z osobami w pobliżu. W takiej sytuacji, nawet jeśli ktoś kicha, wydalane przez niego zarazki prawdopodobnie nie będą latać dalej niż w promieniu metra. National Geographic przygotował symulację w której pokazuje, gdzie są najbezpieczniejsze miejsca w samolocie (artykuł w języku angielskim).

Czy samolot jest czyszczony przed kolejną podróżą?

Przed każdym odlotem samoloty są dokładnie czyszczone, w tym: odkurzane są dywany i siedzenia, czyszczone są wszystkie twarde powierzchnie (np. tablety, podłokietniki, ekrany, i toalety) za pomocą zatwierdzonych środków dezynfekujących. Przy lotach długodystansowych wszystkie koce, pościel, pokrowce na zagłówki, prześcieradła i zestawy słuchawkowe będą czyszczone i zastępowane świeżymi zestawami na każdy lot. Słuchawki dostarczane w klasie biznesowej i ekonomicznej podczas lotów długodystansowych będą czyszczone zgodnie z ustalonymi standardami, pakowane i przygotowywane do użytku. Tkaniny są czyszczone specjalnymi chemikaliami bez chloru i alergenów przy optymalnym poziomie pH zatwierdzonym przez międzynarodowe władze do ponownego wykorzystania tekstyliów. Wszystkie higieniczne i czyszczone tkaniny są składane w procesie zero-touch i pakowane przez maszyny automatyczne. Odkażane są również okna i rolety w kabinach. Części, których nie da się dokładnie oczyścić, są wyrzucane.

Jeśli dalej masz wątpliwości, czy Twoje otoczenie jest bezpieczne, rozważ przetarcie podłokietników, stolika i ekranu np. chusteczkami nasączonymi płynem do mycia rąk na bazie alkoholu. Idąc do toalety natomiast staraj się nie podpierać o fotele ani górne schowki. W ostateczności skorzystaj z chusteczki, którą będzie służyła Ci jako osłona dłoni.

Pamiętaj, żeby natychmiast wyrzucać zużyte chusteczki.

Zobacz, jak linie Emirates dbają o przygotowanie samolotu do rejsu:

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Na niektórych lotniskach możesz zetknąć się ze wzmożoną kontrolą, m.in. pomiarem temperatury ciała oraz koniecznością wypełnienia karty lokalizacyjnej. Jest ona efektem podjętych środków bezpieczeństwa i higieny mających na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Z uwagi na dodatkową procedurę, przyjedź na lotnisko wcześniej - ok. 2 godziny przed lotami krótkodystansowymi (Europa) i 3 godziny przez lotami długodystansowymi (międzykontynentalnymi).

Linie lotnicze oraz służby lotniskowe dokonują wszelkich starań, aby środowiska w samolotach i na lotniskach były bezpieczne. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie zasad higieny. Jeśli jesteś chory lub źle się czujesz, zalecamy odłożenie podróży.

Bieżący status linii lotniczych

Jeśli masz zaplanowaną podróż w najbliższym czasie, sprawdź status Twojego lotu i warunki zmiany rezerwacji: