Podróżowanie samolotem w czasie pandemii budzi wiele wątpliwości. Dr Łukasz Durajski, rozprawił się z podróżniczymi mitami dotyczącymi pandemii.

Co zabrać ze sobą na pokład?

W dobie koronawirusa mamy nieco więcej do zapakowania do bagażu podręcznego niż zwykle. Musimy bezwzględnie pamiętać o maseczce. Wystarczy standardowa maseczka jednorazowa, w tym przypadku głównie chodzi o osłanianie twarzy. Oczywiście, jeżeli będziemy z tego powodu czuć się bezpieczniej, możemy zabrać ze sobą specjalne maski z filtrami, np. N95, niemniej nie jest to konieczne.

Filtry, które znajdują się w samolotach, dają nam duży komfort w zakresie bezpieczeństwa i czystości powierza w kabinie samolotu. Powietrze w nich jest filtrowane częściej niż na sali operacyjnej! Powietrze w kabinach jest całkowicie odnawiane średnio co 3 minuty podczas rejsu. Jest ono mieszanką świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz i powietrza, które przepływa przez niezwykle wydajne filtry HEPA (High Efficiency Particulate Arrestors), które wychwytują ponad 99% nawet mikroskopijnych bakterii i wirusów.

Zawsze warto mieć ze sobą płyn do dezynfekcji. Co prawda znajdziemy go w różnych miejscach na lotniskach czy przed wejściem do samolotu, ale nie jest to uciążliwa kwestia, aby mieć swój. Chusteczki nawilżone się tutaj nie sprawdzą, chyba że będą nasączone płynem dezynfekcyjnym - niektóre linie rozdają takie chusteczki tuż po starcie.

East to West
Photo by Simon Maage / Unsplash

Jak poradzić sobie z długim lotem?

Długi lot w dobie koronawirusa jest większym wyzwaniem dla turystów niż zwykle.

Obostrzenia dotyczące korzystania z toalet są mocno wyśrubowane. Po każdorazowym skorzystaniu z toalety musi ona zostać zdezynfekowana, tym co prawda zajmują się linie lotnicze, ale warto zwrócić uwagę, że to zajmuje czas i może się okazać, że nasz swobodny dostęp do toalety będzie mocno ograniczony.

Podczas lotu wystarczy jedna maseczka, wynika to przede wszystkim z faktu, że powietrze w samolocie jest filtrowane przy użyciu filtrów, które wychwytują również wirusy. Tym samym nie musimy co kilkadziesiąt minut zmieniać maseczki.

W sytuacji, gdy nawet na chwilę ściągniemy maseczkę, należy umieścić ją w specjalnie przez nas przygotowanym woreczku, aby nie roznosić potencjalnych patogenów.

Zmianom uległo także serwowanie posiłków. Może zdarzyć się, że ich wybór będzie znacznie ograniczony, a wydawane będą w opakowaniach ochronnych. Wszystkie przedmioty używane podczas posiłków, takie jak widelce, łyżki, szklanki, talerze i tace, oprócz regularnego procesu mycia, będą dokładnie dezynfekowane. Maseczkę będzie można zdjąć podczas jedzenia posiłków i picia napojów. Warto pamiętać o tym, że po skończonym posiłku trzeba będzie ją ponownie założyć.

Przed podróżą samolot jest przygotowany do przyjęcia pasażerów na pokład. Jeśli jednak masz obawy, czy Twoje otoczenie jest bezpieczne, rozważ przetarcie podłokietników, stolika i ekranu np. chusteczkami nasączonymi płynem do mycia rąk na bazie alkoholu - zapytaj personel pokładowy, czy dysponują takimi chusteczkami. Niektóre linie oferują chusteczki nawilżone odpowiednim preparatem po wejściu na pokład i zajęciu miejsc przez pasażerów. Idąc do toalety natomiast staraj się nie podpierać o fotele ani górne schowki. W ostateczności skorzystaj z chusteczki, którą będzie służyła Ci jako osłona dłoni. Możesz również korzystać z rękawiczek jednorazowych. Pamiętaj, żeby natychmiast wyrzucać zużyte materiały jednorazowe.

Podczas lotu należy pamiętać o tym, że w przypadku nieoczekiwanego wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby podczas lotu, należy natychmiast zwrócić się do jednego z członków załogi.

Może się wydawać, że powyższe zmiany są dość duże, jak na podróż samolotem, jednak zostały wdrożone po to, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Z pewnością, nawet gdy ryzyko nie będzie już tak duże, to dodatkowa higiena będzie działać wyłącznie na naszą korzyść.

Planuję lot, ale...
Masz w planach podróż, ale zastanawiasz się, czy aby na pewno będzie ona bezpieczna? Z poniższego artykułu przygotowanego przez dr. Łukasza Durajskiego, znanego również jako Doktorek Radzi, dowiesz się, czy jest się czego bać, dlaczego różne państwa wprowadziły restrykcje dla podróżujących, czy se…
Czy jestem bezpieczny jako podróżny?
To pytanie zadają sobie wszyscy planujący i wyruszający w podróż w czasie pandemii. Odpowiedzi na nie udzielił dr Łukasz Durajski, czyli Doktorek Radzi. Działania podejmowane przez służby sanitarne danego kraju mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Jeżeli nie będziemy się …
Mapa restrykcji — FRU.PL
Aktualizacja: 11.08.2020, 23:20

Dr Łukasz Durajski

lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.