Coraz większa dostępność szczepień w Europie i luzowanie restrykcji daje nadzieję na powrót do normalności. A Majówka już za kilka dni! Wybraliśmy 5 kierunków, które doświadczyły niższej liczby przypadków COVID-19, a także charakteryzują się mniejszą ilością ograniczeń. Są to miejsca, w których nie ma obowiązku kwarantanny, więc cały czas majowego pobytu możecie spędzić na relaksie i dobrej zabawie!

Znajdziecie tu wszystkie ograniczenia dotyczące podróży, aby ułatwić Wam podjęcie decyzji. Pamiętajcie jednak, że sytuacja jest dynamiczna, więc warto sprawdzić aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  

Portugalia

Sytuacja w Portugalii kontynentalnej jest odmienna od tej na wyspach. O ile lot do Lizbony czy Porto wiąże się z obowiązkiem okazania testu i odbycia kwarantanny, to na terytoria znajdujące się na Oceanie Atlantyckim można przylecieć wyłącznie z negatywnym wynikiem testu PT-PCR.

Portugalia jest jednym z pierwszych krajów, które opracowały specjalnie ubezpieczenie zdrowotne. Pakiety dostępne są już od 37 EUR. Zawiera ono zwroty kosztów hoteli, przelotów i repatriacji, które są pokrywane w przypadku Covid-19.

Madera
Od początku pandemii Madera jest jednym z najbezpieczniejszych celów podróży w Europie. Władze archipelagu bardzo wcześnie podjęły działania związane z ochroną swoich mieszkańców. Dzięki temu Madera pozostaje obszarem z jednym z najniższych wskaźników aktywnych przypadków w Europie. To dobry kierunek na zbliżającą się majówkę.

Madera słynie na całym świecie z pięknego krajobrazu i bujnej przyrody. Noszenie maski na plażach, podczas zajęć sportowych (trekking, piesze wycieczki, jazda na rowerze) nie jest obowiązkowe. Maderę otacza ocean, który dostarcza czyste i świeże powietrze. Hotele i restauracje oznaczone etykietą „Bezpiecznie i Czysto” witają gości w bardzo wysokich warunkach higienicznych ustanowionych przez narodowe biuro turystyczne.

Przed przybyciem na Maderę należy wykonać test PT-PCR na COVID-19 nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację, która znajduje się na stronie www.madeirasafetodiscover.com. Istnieje również możliwość wykonania testu na lotnisku po przylocie, który wykonywany jest na koszt Rządu Madery. Po wypełnieniu deklaracji podróżni powinni udać się na własną rękę do zaplanowanego miejsca zakwaterowania i w samoizolacji oczekiwać na wynik testu. Przesyłany jest on na wskazany numer telefonu. Oczywiście, turyści zaszczepieni nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu, a jedynie potwierdzenie otrzymania szczepionki.

Azory
Dziewięć różnych wysp, które łączą w sobie tradycję i nowoczesność, wyjątkową kuchnię i niepowtarzalną naturalną scenerię, której nie znajdziesz nigdzie indziej. Jest to miejsce, w którym można aktywnie dbać o zdrowie trenując sporty. Na Azorach fani takich dyscyplin jak jazda na rowerach górskich MTB, kajakarstwo, golf, nurkowanie czy surfing znajdą idealnie przystosowaną infrastrukturę. Także Ci, którzy szukają spokoju ducha znajdą zajęcie dla siebie. Azory szczycą się możliwością oglądania wielorybów, wspaniałych warunków do obserwowania ptaków, czy kąpieli w wodach termalnych na wyspie São Miguel oraz Graciosa. Tutaj odetchniecie pełną piersią podczas tegorocznej majówki.

Aby na bieżąco śledzić sytuację na tym archipelagu, polecamy sprawdzić stronę www.visitazores.com/pt/timetoazores, która gromadzi wszystkie informacje niezbędne do podróży.

Obecnie należy okazać negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania oraz podpisać specjalną deklarację. Osoby pozostające na Azorach dłużej niż 7 są zobowiązane do poddania się kolejnym testom 6 dni po pierwszym teście. Również na tym archipelagu można wykonać test i oczekiwać na jego wynik w hotelu poddając się samoizolacji.

Hiszpania

Wyspy Kanaryjskie
Przed przylotem należy wykonać jeden z testów PCR, RT-LAMP lub TMA na 72 godziny przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie i okazać go na miejscowym lotnisku z wynikiem ujemnym. W portach lotniczych odbywa się także kontrola stanu zdrowia obejmująca pomiar temperatury oraz kontrolę wizualną pod kątem braku objawów.

Na wyspie należy nosić maseczki w miejscach publicznych, natomiast restauracje przyjmują gości jedynie w ogródkach. Na wyspach obowiązuje godzina policyjna od 23:00 do 6:00.

Teneryfa
Teneryfa to największa wyspa Wysp Kanaryjskich. Miłośnicy przyrody wybiorą północ wyspy ze względu na bujną roślinność, a miłośnicy pięknych plaż udadzą się na południe. Klimat na Teneryfie jest idealny przez cały rok. W maju temperatura wynosi około 23 stopni w ciągu dnia i 18 w nocy.

Na tej wyspie znajduje się wiele różnorodnych atrakcji. To idealne miejsce do nurkowania i obserwacji żółwi czy delfinów. Można także spróbować golfa, jeździć na rowerze, spacerować lub uprawiać paragliding. Teneryfa jest również dobrym otoczeniem do odpoczynku i oderwania się od stresu. Jako uznany kierunek turystyczny posiada niezwykłą ofertę noclegową, od najbardziej ekskluzywnych po te skromniejsze, gdzie można odpocząć w otoczeniu wszelkich udogodnień i usług. To idealne miejsce na spędzenie majówki 2021.

Fuerteventura
Wyspa ta nazywana jest plażą Kanarów. To kilometry rajskich wybrzeży z białym lub złotym piaskiem i turkusową wodą. To właśnie tam, można żyć bez pośpiechu i zmartwień, zaledwie kilka godzin od głównych miast europejskich. Sportowcy z całego świata doceniają Fuertę pod kątem surfowania, windsurfingu i kitesurfingu ze względu na klimat, długie dni, doskonałe warunki wiatrowe i falowe, a także pełen zakres usług i udogodnień. Na tę wyspę wybierają się również cykliści, którzy korzystają z długich i rzadko uczęszczanych dróg, idealnych na treningi.

Chorwacja

Chorwacji jako miejsca do odpoczynku i relaksu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać! Kilometry pięknych plaż i turkusowej wody zapraszają do wylegiwania się z wakacyjną książką. Dla fanów aktywnego wypoczynku także znajdą się rozrywki! Nurkowanie z rurką, kajakarstwo, windsurfing i żeglarstwo, a to tylko początek!

Hotele mogą prowadzić działalność, chociaż wiele obiektów pozostaje zamkniętych ze względu na niskie obłożenie. Warto potwierdzić dostępność przed przyjazdem. Natomiast od 1 marca ogródki wszystkich obiektów gastronomicznych (w tym kawiarni i restauracji) mogą działać w godzinach od 6:00 do 22:00. Decyzja, która weszła w życie 22 listopada 2020 roku, zawiesiła działalność klubów nocnych.

Formularz online EnterCroatia umożliwia odwiedzającym wprowadzenie wszystkich niezbędnych informacji i danych przed podróżą do Chorwacji, aby ułatwić przekraczanie granicy przy wjeździe. EnterCroatia jest dostępny tutaj: https://entercroatia.mup.hr/

Formularz online zawiera te same wnioski o dane, które normalnie byłyby przekazywane podczas kontroli granicznej. Jednakże dzięki wypełnieniu go online znacznie przyspieszamy proces przekroczenia granicy. Wystarczy wtedy jedynie okazać wydruk wraz z paszportem lub dokumentem tożsamości. Wszyscy odwiedzający, którzy wypełnią formularz online, otrzymają e-mailem instrukcje zawierające wytyczne epidemiologiczne i informacje o środkach, które są obecnie stosowane dla odwiedzających Chorwację. Pamiętajcie, że przed przyjazdem do kraju należy wykonać test! Nie dotyczy to osób, które posiadają dokument potwierdzający przebycie choroby lub zaszczepienie.

Malta

Wyjazd na Maltę to idealne połączenie kultury, przygody i plaż. Dzięki jej skomplikowanej historii nie brakuje tam zabytków do zwiedzania. Miasta Vittoriosa, Senglea i Cospicua są zamieszkane od czasu przybycia ludzi na wyspę! Trzy Miasta były również pierwotnym domem Rycerzy Zakonu Maltańskiego i charakteryzują się wspaniałą architekturą i historią. Nie są tak popularne jak inne miejsca na wyspie, więc może to być dobry sposób na ucieczkę od tłumów.

Są też atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku! Chociaż Malta nie jest znana jako miejsce do nurkowania, otoczona jest mnóstwem wraków statków, z których można wyruszyć na wspaniałe wyprawy nurkowe. Woda w wielu miejscach jest niesamowicie przejrzysta, co zapewnia doskonałą widoczność. To idealne miejsce na majówkę 2021!

Pasażerowie przybywający z krajów znajdujących się na „Amber List”, czyli na przykład z Polski, są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Maltę. Należy go przeprowadzić najwcześniej 72 godziny przed wylotem. Test można również wykonać po wylądowaniu. Pasażerowie, którzy posiadają zaświadczenie o szczepieniu, są zwolnieni z tego obowiązku.

Bułgaria

Spektakularne pasma górskie, wspaniałe, piaszczyste plaże i historyczne miasteczka sprawiają, że Bułgaria jest idealnym kierunkiem na majówkę 2021. To bogactwo atrakcji w stosunkowo niewielkim kraju.

Masyw Riła to najwyższe pasmo górskie na Bałkanach, z górą Musałą sięgającą prawie 3000 metrów. Według legendy pierwszym człowiekiem na szczycie był Filip II Macedoński w IV wieku p.n.e.! Jeśli jednak nie macie ochoty powtarzać jego wyczynu, to możecie wybrać jedną z wielu opcji spokojniejszych wędrówek.

Aby odwiedzić ten piękny kraj, wystarczy okazać negatywny wynik testu zrobionego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem.