To pytanie zadają sobie wszyscy planujący i wyruszający w podróż w czasie pandemii. Odpowiedzi na nie udzielił dr Łukasz Durajski.

Działania podejmowane przez służby sanitarne danego kraju mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Jeżeli nie będziemy się do nich stosować, to wzrośnie ryzyko, że zachorujemy, nie tylko na koronawirusa, ale i inne egzotyczne choroby, z którymi możemy mieć kontakt przebywając w różnych rejonach świata.

Musimy pamiętać, że będziemy bezpieczni gdy będziemy stosować się do zasad bezpieczeństwa stworzonych przez ekspertów. Nie lekceważmy zaleceń.
Mapa restrykcji — FRU.PL
Aktualizacja: 09.08.2020, 16:50

Podobnie sytuacja wygląda na lotniskach czy w samolotach. Zasady bezpieczeństwa to zbiór informacji, które mają nam pomóc w zachowaniu pełnego zdrowia i szczęśliwego powrotu do kraju. To nie widzimisię kogokolwiek, lecz normy stworzone przez ekspertów w tej dziedzinie.

Travel guide
Photo by Daniel Lim / Unsplash

Na lotnisku

Wiele portów lotniczych wprowadziło dodatkowe zasady, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób podróżujących i personelu. Przed wyruszeniem w podróż sprawdź, jakie reguły obowiązują na lotniskach początkowym i docelowym, a także transferowych, jeśli przesiadasz się.

Personele lotniskowe i pokładowe zostały zobowiązane do stosowania środków ochrony indywidualnej - pracownicy noszą maseczki, przyłbice ochronne i rękawiczki.

Na niektóre lotniska wstęp mają tylko osoby, które podróżują - jeśli odwozi lub odbiera Cię ktoś bliski, może nie móc wejść do terminala.

Przed wejściem na lotnisko przygotuj swoją kartę pokładową, rezerwację lub ich odpowiedniki. Bardzo często przy wejściach są umieszczone stanowiska elektronicznego pomiaru temperatury.

Zwracaj uwagę na komunikaty głosowe i wizualne, np. na plakatach i nośnikach elektronicznych.

Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z punktów samodzielnej odprawy i nadania bagażu. A jeśli planujesz robić zakupy na lotnisku, w miarę możliwości płać elektronicznie lub zbliżeniowo.

Przez cały czas zasłaniaj usta i nos oraz zachowuj odpowiedni dystans. Zasady ta obowiązuje na lotniskach i w samolotach. Zachowuj bezpieczne odległości podczas poruszania się po całym lotnisku, także podczas transportu i wsiadania do samolotu. Podczas pobytu na lotnisku często myj lub dezynfekuj ręce. Punkty z dystrybutorami są umieszczone w strefach obsługi pasażera. Zużyte środki ochrony osobistej wyrzucaj do specjalnych pojemników.

Airplane aisle during flight
Photo by Suhyeon Choi / Unsplash

W samolocie

W samolocie stosuj się do poleceń wydawanych przez załogę. Poza standardowym instruktażem mogą oni komunikować dodatkowe zmiany, więc słuchaj uważnie wszystkich informacji pokładowych.

Nie zapominaj, że osłanianie nosa i ust w trakcie lotu jest obowiązkowe. Również podczas podróży pamiętaj o myciu i dezynfekcji rąk. W samolocie możesz otrzymać jednorazowe chusteczki z preparatem myjącym do wytarcia rąk.

Aby pomóc w zachowaniu dystansu społecznego, niektóre linie lotnicze zadecydowały by środkowe miejsce pozostały wolne. Jeśli podczas Twojej podróży obowiązuje taka zasada, zastosuj się do niej. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, prawdopodobnie będzie ono mogło siedzieć obok, jednak zapytaj o to personel pokładowy i upewnij się, czy na danym rejsie jest taka możliwość.

W większości linii lotniczych, wszystkie drukowane materiały zostały ograniczone do minimum. Posiłki natomiast będą wydawane będą w opakowaniach ochronnych.

Powietrze w kabinach jest całkowicie odnawiane średnio co 3 minuty podczas rejsu. Jest ono mieszanką świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz i powietrza, które przepływa przez niezwykle wydajne filtry HEPA (High Efficiency Particulate Arrestors), które wychwytują ponad 99% nawet mikroskopijnych bakterii i wirusów.

Wysiłek włożony w zabezpieczenie nas, nie powinien być zaprzepaszczony przez nasze lekkomyślne postępowanie.

Planuję lot, ale...
Masz w planach podróż, ale zastanawiasz się, czy aby na pewno będzie ona bezpieczna? Z poniższego artykułu przygotowanego przez dr. Łukasza Durajskiego, znanego również jako Doktorek Radzi, dowiesz się, czy jest się czego bać, dlaczego różne państwa wprowadziły restrykcje dla podróżujących, czy se…
Jak przygotować się do lotu?
Podróżowanie samolotem w czasie pandemii budzi wiele wątpliwości. Doktorek Radzi, czyli dr Łukasz Durajski, rozprawił się z podróżniczymi mitami dotyczącymi pandemii. Co zabrać ze sobą na pokład? W dobie koronawirusa mamy nieco więcej do zapakowania do bagażu podręcznego niż zwykle. Musimy bezwzglę…

Dr Łukasz Durajski

lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.