Apteczka to jeden z podróżniczych niezbędników, zwłaszcza przygotowana odpowiednio do naszych potrzeb w czasie wyjazdu i według porad lekarza. Chociaż wakacje to relaks, warto dobrze przygotować się do nich, aby poza wspomnieniami i zdjęciami nie przywieźć ze sobą wysokiego rachunku za leczenie.
Nie istnieje uniwersalna lista leków, która sprawdzi się podczas każdej podróży - warto dostosować ją do obszaru, w którym spędzisz wakacje. Poniżej znajduje się propozycja apteczki dr. Łukasza Durajskiego.
Lekarstwa
- leki stosowane przewlekle, najlepiej dwa zestawy - jeden w bagażu podręcznym, drugi w bagażu głównym,
- leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe (np. Stoperan, Laremid),
- leki przeciwbólowe / przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen),
- leki przeciwalergiczne (np. Allertec, Zyrtec),
- leki rozkurczowe (np. No-Spa),
- antybiotyk - przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży, który wskaże Ci właściwy lek,
- leki przeciwmalaryczne (np. Malarone) - są one konieczne w egzotycznej podróży, ponieważ nie istnieje szczepionka przeciwko malarii.
Preparaty do użytku zewnętrznego
- preparaty do dezynfekcji skóry,
- krople do oczu i uszu,
- krem na poparzenia,
- krem na stłuczenia,
- filtry przeciwsłoneczne (najlepiej SPF50),
- repelent.
Inne
- termometr,
- nożyczki,
- pęseta,
- plastry,
- rękawiczki jednorazowe,
- gaziki.
Leki w postaci syropów czy innych płynów nadal podlegają zasadom odnośnie przewożenia w bagażu podręcznym. Jedna butelka nie może mieć więcej niż objętości niż 100ml, a sumarycznie nie może to być więcej niż 1l płynów.
Seniorzy powinni wyposażyć się w dodatkowy zestaw leków, które zażywają na stałe. Warto umieścić je w oddzielnych walizkach, na wypadek zagubienia jednej z nich.
Dodatkowo warto zabrać ze sobą zaświadczenie (w języku angielskim) od lekarza o lekach zażywanych na stałe z uwzględnieniem nazw międzynarodowych. Takie zaświadczenie wystawi lekarz medycyny podróży.
W przypadku dzieci musimy pamiętać, że stan zdrowia dziecka może się zmieniać nawet w trakcie pełnego zachowania zasad bezpieczeństwa podczas podróży, dlatego ważne jest, aby skonsultować swój wyjazd z pediatrą i lekarzem medycyny podróży. To pozwoli nam zabezpieczyć nasze dziecko i siebie od niespodziewanych sytuacji, chociaż ich nie jesteśmy w 100% w stanie przewidzieć.


Dr Łukasz Durajski
lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.