Planując podróż w czasie pandemii koronawirusa warto pamiętać o podstawowych zasadach. Przydadzą się one nie tylko w czasie podróży!

Dr Łukasz Durajski, zapytany o najważniejsze porady, wskazał 5 punktów:

1. Dystans społeczny

Zasada dotycząca odległości od drugiej osoby musi być zachowana podczas całej Twojej podróży. To podstawowy aspekt, który chroni przed zachorowaniem polecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

2. Maseczki

Maseczki to kolejny ważny element naszego bezpieczeństwa i jedna z największych zmian, która aktualnie dotyczy całego świata. Do tej pory była to domena Azji, a teraz maseczki noszą mieszkańcy i podróżujący we wszystkich zakątkach świata. Maseczki zmniejszają ryzyko zarażenia się od innej osoby drogą kropelkową. Powinny być stosowane szczególnie w sytuacji, gdy nie możemy zachować dystansu społecznego. Pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć maseczkę przy sobie.

Home made face mask
Photo by Vera Davidova / Unsplash

3. Mycie i dezynfekcja rąk

W tej kwestii się nic nie zmieniło - mycie rąk to podstawowy sposób zapobiegania roznoszenia się wielu chorób bez względu na to, w jakim rejonie świata przebywamy i jaki jest cel naszej podróży – od wyprawy z plecakiem po dzikich rejonach Nepalu, po luksusowy wyjazd do 7-gwiazdkowego hotelu w Dubaju. Wychodząc z hotelu lub apartamentu warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji rąk.

4. Szczepienia

Profilaktyka to inwestycja w swoje zdrowie. Szczepienia dają nam pewność, że w zakresie niektórych chorób zrobiliśmy co mogliśmy najlepiej jak się da. Ta ochrona jest bezcenna. To dodatkowa polisa ubezpieczeniowa w naszej podróży.

Nie ma jeszcze dostępnych szczepionek przeciwko koronawirusowi, dlatego obowiązkowe jest zachowanie zasad zawartych w pierwszych trzech punktach.

DOSE Juice
Photo by Dose Juice / Unsplash

5.  Bezpieczne jedzenie i zachowania

Ryzykowne zachowania, jak nieostrożne jedzenie, brak kontroli nad tym co zjadamy i jakiej jakości produkty zjadamy powoduje, że biegunka podróżnych to najczęstszy problem, jaki dotyka turystów. Bezpieczeństwo w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową to również bardzo ważny aspekt podróżowania. My sami musimy pamiętać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.

10 złotych zasad podróżnika
Wakacje już zaplanowane, bilety zarezerwowane i już z niecierpliwością czekacie na lot? Upewnijcie się, że dobrze przygotowaliście się do podrózy. Dr Łukasz Durajski (Doktorek Radzi) wskazał 10 złotych zasad dla każdego podróżnika. 1. Zachowaj dystans społeczny – unikaj zatłoczonych miejsc. Optymal…
Mapa restrykcji — FRU.PL
Aktualizacja: 11.08.2020, 23:20

Dr Łukasz Durajski

lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.