Wakacje już zaplanowane, bilety zarezerwowane i już z niecierpliwością czekacie na lot? Upewnijcie się, że dobrze przygotowaliście się do podrózy. Dr Łukasz Durajski wskazał 10 złotych zasad dla każdego podróżnika.

1.

Zachowaj dystans społeczny – unikaj zatłoczonych miejsc. Optymalna odległość od innych osób to 1,5-2 m.

2.

Noś maseczkę - noszenie maseczki może zapobiegać rozprzestrzenianiu się dużych kropli płynów ustrojowych.

3.

Myj i dezynfekuj ręce - odpowiednia higiena to podstawowy środek zapobiegawczy.

4.

Sprawdź aktualną sytuację epidemiologiczną - warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują w danym kraju, aby dobrze przygotować się do podróży.

Mapa restrykcji — FRU.PL
Aktualizacja: 09.08.2020, 16:50

5.

Pamiętaj o odpowiednich szczepieniach - profilaktyka to inwestycja w swoje zdrowie i dodatkowe zabezpieczenie w czasie podróży.

6.

Jedz zdrowo - zbilansowana dieta to podstawa, również na wakacjach.

7.

Przygotuj listę telefonów/kontaktów na sytuację pogorszenia się stanu zdrowia - przydadzą się w przypadku zakażenia koronawirusem lub innych problemów zdrowotnych.

Jestem za granicą - mam objawy - co robić?
Niezależnie od regionu, do którego podróżujesz, warto przygotować się na wszystkie okoliczności - również zakażenie koronawirusem. Co robić w takiej sytuacji? Dr Łukasz Durajski, Doktorek Radzi, zaleca, żeby do takiej sytuacji przygotować się jeszcze przed podróżą. Od czego zacząć? * sprawdź ob…

8.

Ubezpiecz się przed podróżą - dzięki temu unikniesz przykrej pamiątki, jaką jest wysoki rachunek za leczenie za granicą. Przed zakupieniem ubezpieczenia sprawdź zakres ochrony i wybierz ofertę, która pasuje do celu i miejsca wyjazdu oraz liczby jego uczestników.

9.

Zapoznaj się z zasadami  i prawem obowiązującym w danym kraju - pozwoli to odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

10.

Przed podróżą skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży - dowiesz się, jak najlepiej przygotować się pod względem medycznym do wyprawy i co zapakować do swojej apteczki podróżnej.

Co powinna zawierać apteczka podróżnika?
Apteczka to jeden z podróżniczych niezbędników, zwłaszcza przygotowana odpowiednio do naszych potrzeb w czasie wyjazdu i według porad lekarza. Chociaż wakacje to relaks, warto dobrze przygotować się do nich, aby poza wspomnieniami i zdjęciami nie przywieźć ze sobą wysokiego rachunku za leczenie. …

Dr Łukasz Durajski

lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.