Jeśli od wyjazdu dzieli Cię już tylko spakowanie walizki i droga na lotnisko, upewnij się, że masz ze sobą niezbędnik podróżnika. Dr Łukasz Durajski wskazał 10 rzeczy, które są podróżniczym must have.

1. Międzynarodowa książeczka szczepień (tzw. żółta książeczka) - wraz z udokumentowanymi szczepieniami jest wymagana przy przekraczaniu granic niektórych krajów.

2. Płyn do dezynfekcji - higiena to podstawa, warto zatroszczyć się o nią w czasie wakacji - jest ona jednym z podstawowych środków profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem.

3. Maseczka - obecnie noszenie maseczki jest obowiązkowe na lotniskach, w samolotach i wskazane jest zakładanie jej w zatłoczonych miejscach. Obok higieny to podstawowy środek zapobiegawczy zakażeniom koronawirusem.

4. Leki zażywane na stałe - must have podczas każdej podróży.

5. Profilaktyka malaryczna (jeżeli jest konieczna) - przyda się w obszarze występowania malarii, ponieważ na tę chorobę nie ma szczepienia.

6. Apteczka podróżnika - bez niej nie ruszaj na wycieczki.

Co powinna zawierać apteczka podróżnika?
Apteczka to jeden z podróżniczych niezbędników, zwłaszcza przygotowana odpowiednio do naszych potrzeb w czasie wyjazdu i według porad lekarza. Chociaż wakacje to relaks, warto dobrze przygotować się do nich, aby poza wspomnieniami i zdjęciami nie przywieźć ze sobą wysokiego rachunku za leczenie. …

7. Repelenty, kremy z filtrem - ochrona przed słońcem to podstawa!

8. Dodatkowa bateria/ładowarka/powerbank/telefon - w ten sposób zabezpieczysz w przypadku kradzieży telefonu lub jeśli będziesz na dalekiej wyprawie z noclegiem w namiocie.

9. Awaryjna gotówka – lokalna waluta/dolar/euro, dodatkowa karta płatnicza - na wypadek anulowanego lotu, niezbędnego dodatkowego noclegu lub nieprzewidzianych wydatków.

10. Kopia paszportu i ważnych dokumentów - przydadzą się, jeśli zgubisz lub zostaną Ci skradzione oryginalne dokumenty.


Dr Łukasz Durajski

lekarz, rezydent pediatrii. Autor bloga Doktorek Radzi i prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.